Polskie drużyny na Światowej Olimpiadzie Kreatywności 2019 w USA!


W sobotę, 25 maja, w amerykańskim Kansas City zakończyła się Światowa Olimpiada Kreatywności Destination Imagination - Global Finals 2019. Chociaż w tym roku polskie drużyny wracają do domu bez medali - jesteśmy z nich bardzo dumni!

8 drużyn, czyli 54 młodych ludzi – z Wrocławia, Warszawy, Żor, Knurowa i Słobódki – spędziło w Kansas City prawie tydzień, pośród 8000 uczestników Programu Destination Imagination (DI) z 15 krajów całego świata. Prawo reprezentowania Polski otrzymali podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności, która odbyła się we Wrocławiu, w dniach 1-3 marca 2019 r. Przyjechali na nią z samodzielnie zbudowanymi urządzeniami latającymi, transportującymi ładunki; ważącymi kilkadziesiąt gramów konstrukcjami, które wytrzymały nacisk setek kilogramów; z symp-o-matami, pokazującymi, jak stany chorobowe wpływają na ludzki organizm; z własnymi projektami prospołecznymi oraz improwizowanymi skeczami. Nad swoimi projektami pracowali kilka miesięcy, w kilkuosobowych zespołach i pod czujnym okiem nauczycieli-Trenerów. Eksperci uważnie przyjrzeli się ich prezentacjom i postanowili nagrodzić złotymi medalami lub Nagrodami Specjalnymi, uprawniającymi do wyjazdu do USA – na kolejny etap zmagań.

Na tym jednak ich ciężka praca i kreatywność nie mogły się skończyć. Drużyny zupełnie samodzielnie musiały bowiem zdobyć środki na pokrycie kosztów wyjazdu i udziału w Global Finals - średnio na drużynę wyniosły one ok. 70-80 tys. złotych. Ogromnego wsparcia udzieliły zarówno firmy prywatne, organizacje pozarządowe i indywidualni darczyńcy, jak również władze samorządowe, w tym miasto Wrocław. Niemniej ważnym etapem przygotowań było przetłumaczenie prezentacji i występu na język angielski, przetransportowanie dekoracji i kostiumów do Stanów Zjednoczonych, dopracowanie i ćwiczenie prezentacji, by móc pokazać je przed międzynarodowym gronem Ekspertów i móc ubiegać się o tytuł najbardziej kreatywnych na świecie. „Udział w Global Finals to ogromne wyzwanie i wyróżnienie, bo do Kansas City przyjechali najlepsi z najlepszych. Ale również, a może przede wszystkim fantastyczna międzykulturowa przygoda, spełnienie marzeń. Tam nasze drużyny mogą poznać rówieśników z całego świata, wymienić się doświadczeniami i umiejętnościami” – mówi Kamila Januszko, z Fundacji Destination Imagination Polska, organizatora Olimpiady Ogólnopolskiej i operatora krajowego Programu DI. W tegorocznej Światowej Olimpiadzie Kreatywności wzięło udział 1700 drużyn z 15 krajów. W każdym Wyzwaniu i każdym poziomie wiekowym zaprezentowało się kilkadziesiąt drużyn, które w swoich krajowych lub regionalnych (w przypadku Stanów Zjednoczonych i Kanady) Olimpiadach zdobyli złote medale lub Nagrody Specjalne. Poza prezentacją przygotowywaną od kilku miesięcy, wszystkie drużyny przystąpiły również do tzw. Wyzwania Na Już – krótkiego zadania, którego wcześniej nigdy nie poznały, a na którego rozwiązanie miały zaledwie kilka minut oraz ograniczone zasoby i wiedzę. Drużyny na miejscu wspierała i zagrzewała do walki wiceprezydent Wrocławia – Renata Granowska.

I choć tym razem drużyny wracają do Polski bez medali – jesteśmy w nich bardzo dumni! Bo w Destination Imagination najważniejsza jest sama droga do celu i emocje, jakie jej towarzyszą. Polskie drużyny pokonały stres, obawy i tysiące kilometrów. Wykazały się determinacją i zdobyły niewyobrażalne na początku fundusze, by przybyć do Kansas City. Odwiedziły nowe, fantastyczne miejsca i nawiązały niezwykłe międzynarodowe przyjaźnie. Wspomnienie i nauka, płynące z tej, jedynej w swoim rodzaju, amerykańskiej DI-owej przygody, pozostanie z nimi na całe życie. Wyniki polskich drużyn: 1. WDK - Warszawska Drużyna Kreatywności, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 206, Warszawa, - 11 miejsce, Wyzwanie Improwizacyjne, II poziom wiekowy (uczestniczyły 64 drużyny).

2. Cattus scriptor cerebrum - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, Wrocław - 16 miejsce - Wyzwanie Naukowe, III poziom wiekowy (uczestniczyły 63 drużyny).

3. Seven Days - Szkoła Podstawowa nr 5, Wrocław - 18 miejsce - Wyzwanie Artystyczne, III poziom wiekowy (uczestniczyło 50 drużyn).

4. Szaleni Mózgowcy - Szkoła Podstawowa nr 28, Wrocław - 30 miejsce - Wyzwanie Konstrukcyjne, I poziom wiekowy (uczestniczyły 74 drużyny).

5. Dzieci Nowej Technologii - Szkoła Podstawowa nr 37, Wrocław - 33 miejsce - Wyzwanie Społeczne, II poziom wiekowy (uczestniczyły 73 drużyny).

6. Super Payk - Szkoła Podstawowa w Słobódce - 35 miejsce - Wyzwanie Improwizacyjne, II poziom wiekowy (uczestniczyło 65 drużyn).

7. Kolorowe Czarodziejki - Centrum Kultury w Knurowie - 36 miejsce - Wyzwanie Naukowe, I poziom wiekowy (uczestniczyły 74 drużyny).

8. Team FlyUp - Zespół Szkół Ogólnokształcących, Żory - 37 miejsce - Wyzwanie Techniczne, III poziom wiekowy (uczestniczyły 43 drużyn).


1,372 wyświetlenia

KONTAKT

Fundacja Destination Imagination Polska

ul. Ślężna 2-24, 53-302 Wrocław

tel.: (71) 311 10 45

@: kontakt(a)dipolska.pl, www.kreatywnosc.pl

NIP: 899-28-48-682, REGON: 380961771

Raiffeisen Bank: PL07 1750 0012 0000 0000 4001 7909

Kod BIC/SWIFT: RCBWPLPW

Do kontaktu z biurem zapraszamy

w godzinach od 8:30 do 16:30

ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER

Email

Imię

Nazwisko

Miasto

PROGRAM WSPÓŁFINANSOWANY
ZE ŚRODKÓW GMINY WROCŁAW

©2018 Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności. Wszelkie prawa zastrzeżone.