top of page

Z Warszawy do Kansas City. Na Światową Olimpiadę Kreatywności DI 2024

Zdjęcie autora: Destination Imagination PolskaDestination Imagination Polska

Po raz pierwszy od czasów pandemii polskie Drużyny, realizujące międzynarodowy program edukacyjny Destination Imagination (DI), spotykają się w dniach 11-13 marca w Warszawie. To już XVII Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI, która najlepszym z nich otworzy drogę do Kansas City, gdzie w maju tego roku odbędzie się Światowa Olimpiada Kreatywności DI, tzw. Global Finals. Polscy laureaci spotkają się z finalistami podobnych eliminacji przeprowadzonych w ponad 30 krajach na świecie. Młodzi będą mierzyć się z wyzwaniami wymagającymi kreatywności, współpracy i szybkiego podejmowania odważnych decyzji.



Podczas październikowej gali w Helsinkach inicjatywa DI została wyróżniona jako jedna ze 100 najważniejszych światowych innowacji, które zmienią oblicze edukacji w 2024 roku (HundrED’s Top 100 most impactful innovations). Program Destination Imagination, założony w 1999 r. w Stanach Zjednoczonych, jest obecnie największym na świecie interdyscyplinarnym programem edukacyjnym dla dzieci, młodzieży i studentów w obszarze kreatywności. Program wychował już całe pokolenie młodych ludzi (ponad 1 milion absolwentów), wyposażając ich w umiejętności XXI wieku, pozwalające wyróżnić się na współczesnym rynku pracy. Tegoroczna jubileuszowa 25. światowa edycja zgromadzi w Kansas City (USA) około 650 drużyn, czyli ponad 6000 uczestników.


Program stawia na rozwój kompetencji kluczowych dla edukacji przyszłości. Rozwija empatię, innowacyjność, kreatywność, umiejętność współpracy i pracy projektowej, uczy odkrywania własnych talentów oraz wykorzystywania swoich mocnych stron. Przeznaczony jest dla szerokiej grupy wiekowej dzieci i młodzieży – od 5. do 26. roku życia – w podziale na cztery poziomy wiekowe; dodatkowo występują „Wschodzące Gwiazdy” – pozakonkursowe grupy przedszkolne.


Treningi kreatywności odbywają się w kilkuosobowych drużynach pod okiem trenera, który przeszedł szkolenie dedykowane do pracy w tym programie. Trenerami są osoby związane ze szkolnictwem, głównie nauczyciele i pedagodzy.


W czasie Olimpiady drużyny DI prezentują rozwiązania Wyzwań Drużynowych, nad którymi pracowały przez cały sezon. Może to być wyzwanie artystyczne, naukowe, konstrukcyjne, techniczne, społeczne – bądź improwizacyjne, które budzi zawsze najwięcej emocji. Ponadto każda drużyna mierzy się z Wyzwaniem Na Już, czyli krótkim zadaniem, które wymaga nienagannej współpracy i radzenia sobie z presją czasu. Dodatkową konkurencją jest tzw. Wyzwanie Bliźniacze, wymyślone przez polskich ekspertów po to, aby dotychczas rywalizujące ze sobą drużyny w pracy zespołowej rozwiązały postawione przed nimi wyzwanie. W ten sposób rywale stają się partnerami.


Polskie drużyny uczestniczą w programie już od 20 lat, plasując się w czołówce tych najbardziej kreatywnych w międzynarodowych konkursach (Global Finals w USA, International Invitational w Polsce i Dubaju, Olimpiada Azjatycka Destination Imagination w Chinach).


Polską edycję programu współtworzą osoby związane z edukacją, szkoleniem nauczycieli, kreatywnością, rozwijaniem potencjału uczniów zdolnych - skupione wokół Fundacji Rozwoju Kreatywności. Siedem ostatnich edycji polskiej Olimpiady DI odbyło się we Wrocławiu. W 2024 roku to ważne wydarzenie edukacyjne po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. W tym roku głównym partnerem i współorganizatorem Olimpiady Kreatywności jest Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK), które w ten sposób dynamizuje przemysł kreatywny poprzez promocję, wsparcie rozwojowe dla obiecujących talentów oraz kształtowanie aktywnej społeczności zafascynowanej kreatywnością. Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zostało kluczowym ośrodkiem wspierającym polską kulturę i innowację. Działania CRPK koncentrują się na efektywnym systemie wsparcia, który realnie wpływa na rozwój rodzimych branż kreatywnych. Program realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Mateusz Dzieduszycki, Dyrektor CRPK, przedstawia ten projekt jako niezwykłą możliwość rozwoju dla polskich branż kreatywnych. Dzięki Olimpiadzie Kreatywności, kolejne pokolenia mogą zdobyć zdolności potrzebne do pracy w sektorze kreatywnym.


W tej edycji Olimpiady do konkursu przystąpi 51 drużyn z całej Polski i trzy z zagranicy, co zgromadzi grupę ponad 450 uczestników. Dla porównania w sezonie 2019-20 (ostatni sezon przed pandemią) było 250 drużyn. Dwie olimpiady przeprowadzone online spełniły założenia programowe, ale niemożliwy do zrealizowania był jeden z najważniejszych aspektów: bezpośrednia wymiana między uczestnikami wiedzy, umiejętności i doświadczeń z zakresu twórczego rozwiązywania problemów. Założeniem organizatorów jest kontynuowanie tego niezwykle ważnego dla edukacji dzieci i młodzieży programu także w latach kolejnych.


Agnieszka Potocka - Dyrektor Destination Imagination Polska oraz członek Zarządu Fundacji Rozwoju Kreatywności - polskiego organizatora programu - mówi: „Program od 25 lat pozwala dzieciom z całego świata podejmować wyzwania i twórczo je rozwiązywać. Tak wiele słyszymy o problemach psychicznych dzieci i młodzieży, a także wyzwaniach systemu edukacji. Nasz projekt zapewnia im optymalne środowisko do rozwoju: pracę w zespole, poczucie bycia ważnym i zauważonym, wzajemne wsparcie i możliwość uczenia się od innych. Pokazuje, że aby odnieść sukces, trzeba współpracować i szukać tego, co w nas najlepsze”.


Żyjemy w okresie przełomu, zmian w sposobie kształcenia i rozwoju kompetencji dzieci i młodzieży. Uczestniczenie w pracy zespołów i obserwowanie ich działania jest okazją do zauważenia, jak wspólnie uczą się rozwiązywania problemów i ile radości sprawia tym dzieciom „danie z siebie wszystkiego”.


Polska edycja programu DI otrzymała patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. 


Zapraszamy do odwiedzenia Olimpiady w warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14:


Poniedziałek, 11 marca:

17.30-18.00 wejście do Hali na Ceremonię Otwarcia

18.00-19.30 Ceremonia Otwarcia (duża scena; wejście od 17.30)


Wtorek, 12 marca:

09.00-16.00 Wyzwania Drużynowe, Wyzwania na Już, warsztaty, Strefa Partnerów

17.00-18.15 Wyzwanie Bliźniacze

18.15-19.30 Impreza Integracyjna z koncertem uczestników i Ekspertów DI


Środa, 13 marca:

09.00-16.00 Wyzwania Drużynowe, Wyzwania na Już, warsztaty, Strefa Partnerów

17.30-19.00 Ceremonia Zamknięcia i rozdania nagród, koncert Pauliny Przybysz


Więcej informacji: www.kreatywnosc.pl


Commentaires


Fundacja Rozwoju Kreatywności
ul. Brzozowa 9, 05-420 Józefów

NIP: 5322106439, KRS: 1053611


kontakt(a)dipolska.pl, 
+48 451 654 700

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn

Darowizny - konto bankowe:
Fundacji Rozwoju Kreatywności
37102011270000180204064895
(PKO BP) lub
BLIK na tel: 
+48 451 654 700

Darowizny na Fundację
podlegają odliczeniu od dochodu
do opodatkowania

(cele pożytku publicznego)

Współorganizatorem Programu DI w Polsce jest Creosphera sp. z o.o., Brzozowa 9, 05-420 Józefów, NIP: 5322109260
(przekazująca całość wypracowanych zysków na rzecz Fundacji)

Partnerem Ogólnopolskiej XVIII Olimpiady Kreatywności 2025 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie objęte zostało patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, UNESCO oraz Burmistrza Miasta Józefowa.

herb_podpis_po_prawej_stronie_herbu.png
Mazowsze logotyp_wersja_polska_format_png.png
Józefów - Herb.jpg

Współorganizatorem Programu DI w Sezonie 2023-24 było CRPK (Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych),
ze środków MKiDN (Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Stopka strony internetowej CRPK i MKiDN - 2023.12.08 - 17 MB.jpg
bottom of page