top of page

Idea "Destination Imagination"

DESTINATION IMAGINATION (DI) jest jednym z największych na świecie interdyscyplinarnych programów edukacyjnych rozwoju kreatywności dzieci, młodzieży i studentów.

​​​​

​​

Więcej informacji CZYM JEST DI tutaj...

Aktualności o DI na Facebooku...

40+

stanów USA

27

1.500.000+

krajów
na 6 kontynentach

absolwentów DI
na całym świecie

Program DI działa na zasadach non-profit i zorientowany jest na rozwój kreatywności oraz umiejętności takich jak:

  • Myślenie dywergencyjne, nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów;

  • Design Thinking /myślenie projektowe: research, planowanie strategiczne, kreacja, prototypowanie, wdrożenie, ewaluacja;

  • Zarządzanie projektem, czasem, zasobami;

  • Ekspresja twórcza (storytelling, aktorstwo, scenografia);

  • Współpraca i budowanie zaufania w grupie;

  • Diagnoza potrzeb i oczekiwań;

  • Prezentacja efektów pracy.

DI skupia się na rozwijaniu umiejętności STREAM (Science, Technology, Research, Engineering, Arts, Mathematics; zawierają się w nich STEM-ART /STEAM) i "kompetencji przyszłości", takich jak: praca zespołowa, kreatywność i pomysłowość, innowacyjne i analityczne myślenie, elastyczność i zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, działania zgodne z talentami, zarządzanie projektami, umiejętność korzystania z technologii, krytyczne myślenie, wyszukiwanie informacji, wnioskowanie i rozwiązywanie problemów, tworzenie idei, aktywne uczenie się, umiejętności przywódcze i odporność na stres.
 

Myślenie projektowe, trening twórczości, kompetencje XXI wieku, samodzielność; to tylko kilka haseł, które są nieodłącznymi elementami Programu. Drużyny, o których przeczytacie poniżej, przez cały sezon pracują nad rozwiązaniem wybranego przez siebie, długofalowego, interdyscyplinarnego projektu (Wyzwanie Drużynowe: Artystyczne, Konstrukcyjne, Naukowe, Społeczne i Techniczne - oraz zarezerwowane dla drużyn przedszkolnych Wyzwanie Wschodzących Gwiazd). Obok Wyzwania Drużynowego, ważnym filarem programu są Wyzwania Na Już, czyli krótkie zadania wymagające nienagannej współpracy i umiejętności pracy pod presją czasu. Wyzwania Na Już łączą w sobie motywy artystyczne z nauką, technologią, inżynierią i matematyką.

​​

Program Destination Imagination uczy również procesu przechodzenia "od wyobraźni do innowacji", który umożliwia uczestnikom wykorzystywanie nabytych umiejętności na każdym etapie ich rozwoju osobistego i zawodowego. Dzięki temu, z czasem,  nabywają oni przekonania, że nie istnieją rzeczy niemożliwe – są jedynie rzeczy, wymagające większego nakładu pracy i czasu.

​​

W Polsce projekt DI prowadzony jest od 2004 roku. Po pandemicznej przerwie Program został reaktywowany w sezonie 2023-24 - dzięki współpracy z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych (CRPK), ze środków MKiDN.

techniczne_Obszar roboczy 1.png
wschodzace_Obszar roboczy 1.png
spoleczne_Obszar roboczy 1.png
improwizacyjne_Obszar roboczy 1.png
Konstrukcyjne_Obszar roboczy 1.png
artystyczne_Obszar roboczy 1.png
Naukowe_Obszar roboczy 1.png

Trener DI

Trenerem programu DI może zostać każdy nauczyciel /edukator /rodzic chcący prowadzić drużynę. Tutaj, podobnie jak w byciu członkiem drużyny - liczą się przede wszystkim dobre chęci, gotowość do działania, chęć poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

compass.png

Trener to przewodnik, mentor, moderator. Jego głównym zadaniem jest towarzyszenie drużynie, moderowanie procesu projektowego, tworzenie okoliczności sprzyjających do bezpiecznej pracy w atmosferze szacunku, współpracy i radości z poszerzania kompetencji.

Dzień 3 (186)-X3.jpg

Osoby chcące zostać Trenerami i pracować metodyką Programu DI uczestniczą w dwudniowym Szkoleniu dla Nowych Trenerów, które odbywają się w wybranych miastach na początku każdego sezonu (roku szkolnego).

 

Odpowiadając na chęć rozwoju Trenerów, organizujemy również Szkolenia dla Trenerów Zaawansowanych (uczestniczących w ostatnich edycjach DI), które każdorazowo są źródłem nowych inspiracji, okazją do poznania kolejnych narzędzi i wymiany dobrych praktyk z edukatorami z całej Polski.

Drużyna DI

W każdym roku szkolnym Program Destination Imagination tworzą zespoły dzieci, młodzieży i studentów w wieku od 4 do 26 lat (liczące od 4 do 7 osób, a drużyny przedszkolne do 14 dzieci), wraz z przeszkolonymi przez Fundację Trenerami. Drużyny powstają w placówkach edukacyjnych i kulturalnych - i dzielą się na 5 poziomów wiekowych:

Dzieci w wieku

4-6 lat

poziom 

pozakonkursowy

Wschodzące
gwiazdy

Dzieci w wieku

6-12 lat

poziom 

konkursowy

Poziom I

Dzieci w wieku

12-15 lat

poziom 

konkursowy

Poziom II

Dzieci /Młodzież w wieku
15-19 lat
poziom 
konkursowy

Poziom III

Dzieci /Młodzież w wieku
19-26 lat
poziom 
konkursowy

Poziom IV

Aby zostać członkiem drużyny, nie trzeba wykazywać specjalnych uzdolnień w konkretnym kierunku, to dzięki pracy w Programie dzieci odkrywają swoje mocne strony. Jedni idealnie odnajdują się w zadaniach konstrukcyjnych, inni tworzą scenariusze, kolejni scenografię. Każda umiejętność, cecha charakteru to składowa drużyny, która tworzy jej tożsamość i unikalność.

Placówka DI

Drużyny DI powstają w szkołach, przedszkolach, ośrodkach edukacji, domach kultury, bibliotekach i na uczelniach wyższych - a także w wielu innych miejscach, gdzie odbywają się różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne.​ W Programie biorą udział placówki zarówno z dużych miast, jak i małych miejscowości - DI służy wyrównywaniu szans edukacyjnych.

 

Takie miejsca mogą, dzięki włączeniu się w Program DI, poszczycić się nowoczesnym podejściem do edukacji i dbałością o poszerzanie kompetencji nie tylko uczniów, ale także kadry pedagogicznej. Wielopłaszczyznowy rozwój, nauka kompetencji XXI wieku to niezwykle ważne aspekty, które zasługują na wyróżnienie i docenienie. Pod koniec sezonu każda placówka otrzymuje od nas wyjątkową tablicę pamiątkową, która jest potwierdzeniem przynależności do największego na świecie kreatywnego programu edukacyjnego.

image.png

Oferuje

  • ciekawe, odpowiadające na specjalne potrzeby uczniów zajęcia dodatkowe.

Otrzymuje

  • tytuł i tablicę :
    Miejsce Kreatywności i Innowacji.

Nawiązuje

  • współpracę międzysektorową.

Zyskuje

  • kadrę wprowadzającą nowatorskie metody nauczania.

Rozwija

  • uzdolnienia i talenty uczniów oraz ich mocne strony.

Inspiruje

  • uczniowie pracują metodą projektu
    i nieustannie wykazują chęć wielopłaszczyznowego rozwoju.

Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI

​​​​
Relacja z Olimpiady Kreatywności DI 2025

XVIII OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI DESTINATION IMAGINATION odbyła się 22 marca 2025 w Józefowie, dzięki wsparciu ze strony Burmistrza Miasta Józefowa oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Polska Olimpiada wyłoniła zwycięskie Drużyny DI, które - podobnie jak w 27 innych krajach świata - w maju 2025 spotkają się na Światowych Finałach Olimpiady Kreatywności DI, organizowanych przez Destination Imagination w Stanach Zjednoczonych w maju 2025 roku.

Ta edycja Olimpiady była powrotem do Józefowa po 10 latach przerwy (w tym czasie wydarzenie to odbywało się we Wrocławiu, a w sezonie 2023-24 w Warszawie).

W OOK25 wzięło ponad 800 osób - w tym ponad 350 młodych uczestników, wraz z 60 trenerami (nauczycielami) - jak również blisko 40 ekspertów (sędziów Olimpiady), ponad 160 wolontariuszy i liczni goście.

 

​Po krótkiej porannej Ceremonii Otwarcia przez cały dzień Drużyny DI prezentowały efekty swojej wielomiesięcznej pracy w Programie DI, w formie kilkuminutowych prezentacji - według własnych scenariuszy, z samodzielnie wykonanymi kostiumami i dekoracjami - opowiadających niezwykłe historie, stanowiące rozwiązania postawionych im "Wyzwań Drużynowych" (Team Challenge).

Jak zwykle gwałtowny skok adrenaliny u uczestników Olimpiady Kreatywności wywoływało "Wyzwanie Na Już" (Instant Challenge) - tajemnicze zadanie, które Drużyny poznają dopiero po wejściu do Sali Wyzwań Na Już, a wymagające doskonałej współpracy w zespole, zdolności generowania twórczych pomysłów i umiejętności podejmowania decyzji pod presją czasu.

Olimpiadę zakończyliśmy Ceremonią Zamknięcia - na której po kolei zaprezentowały się zwycięskie Drużyny, jak również laureaci Nagród Specjalnych, Eksperci, Trenerzy i Wolontariusze.

Olimpiada to także czas super zabawy, podczas ciekawych warsztatów przygotowanych przez Partnerów i firmy wspierające wydarzenie - za co Wszystkim Wam gorąco dziękujemy!

Do zobaczenia na kolejnej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI za rok!

​​​​​
Zdjęcia i filmy z Olimpiady DI 2025

OOK25 - Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności DI 2025 (3 minuty)

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego 3-minutowego filmu, który przedstawia najważniejsze momenty XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności "Destination Imagination"! To wyjątkowe wydarzenie odbyło się 22 marca 2025 w Józefowie k. Warszawy, gromadząc kilkuset młodych uczestników z całej Polski, którzy przez wiele miesięcy pracowali nad rozwiązaniami niezwykle wymagających Wyzwań Drużynowych DI.

W filmie zobaczycie występy drużyn prezentujących swoje kreatywne rozwiązania, pełne pasji i pomysłowości. Przedstawiamy również kulisy wydarzenia oraz atmosferę współpracy i zabawy. To świetna okazja, aby poczuć energię Programu DI, który rozwija umiejętności kreatywnego myślenia, pracy zespołowej i rozwiązywania problemów w obszarach STREAMS (Science, Technology, Research, Engineering, Arts, Mathematics, Social - Nauka, Technologia, Badania, Inżynieria, Sztuka, Matematyka i Tematy Społeczne).

​​​

Reportaż: Kreatywność bez granic! XVIII Olimpiada Kreatywności DI

Wyobraźnia, pasja i nieograniczone możliwości – to wszystko spotkało się na XVIII Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination! Setki młodych umysłów zmierzyły się z wyzwaniami wymagającymi logicznego myślenia, innowacyjnych rozwiązań i niesamowitej kreatywności. Zobacz, jak uczestnicy z całej Polski tworzyli niesamowite konstrukcje, rozwiązywali skomplikowane problemy i udowadniali, że współpraca i wyobraźnia mogą przenosić góry! (Fundacja "Idea dla Ciebie")​​​​​

Dłuższa wersja filmu: 7 minut (głównie dla uczestników) tutaj: https://youtu.be/lDby3G8Jl-w.

​​​

Olimpiada Kreatywności 2025 w Kurierze Mazowieckim
(TVP3 Warszawa)

(https://warszawa.tvp.pl/85748913/kurier-mazowiecki)

Światowa Olimpiada Kreatywności DI w USA

GF25-Logo-Header-For-Site.jpg

Jak dołączyć do DI?

Tę niezapomnianą przygodę edukacyjną rozpoczyna się udziałem w Szkoleniu dla Nowych Trenerów (organizowanym wczesną jesienią każdego roku szkolnego), a kontynuuje po zgłoszeniu Placówki do Programu (późną jesienią) i wniesieniu opłaty licencyjnej.

​​

Dołączającym do Programu Trenerom Kreatywności udostępniamy ponad 300-stronicowy pakiet materiałów dydaktycznych DI, przygotowywany dla każdego nowego sezonu, który zawiera wiele wskazówek i ćwiczeń - stanowiących inspirację do poprowadzenia i urozmaicenia zajęć edukacyjnych z Drużynami DI w ciągu roku szkolnego.

Na koniec polskiego sezonu zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności, wydarzeniu edukacyjnym unikalnym na skalę kraju - odbywającym się wiosną (zazwyczaj w marcu).

Zwycięzcy Polskiej Olimpiady uzyskują prawo reprezentowania Polski na światowych finałach "Global Finals" w USA, odbywających się w maju.

Osoby zainteresowane stworzeniem Drużyny (lub inną formą wsparcia/dołączenia do DI),
zapraszamy do wypełnienia tego formularza:

https://bit.ly/kontakt-di

 


a także śledzenia naszej strony kreatywnosc.pl i mediów społecznościowych facebook.com/DIPoland  oraz instagram.com/di_poland - szczególnie latem, kiedy przygotowywać i ogłaszać będziemy Szkolenia DI na kolejny sezon (rok szkolny).

bit.ly_kontakt-di.png

 

Więcej o Programie "Destination Imagination", Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności oraz Światowych Finałach DI (Global Finals w USA):

DESTINATION IMAGINATION (DI) jest jednym z największych na świecie interdyscyplinarnych programów edukacyjnych, dotyczących kreatywności - dla dzieci, młodzieży i studentów.

Nasza historia rozpoczęła się w 1999 w Stanach Zjednoczonych.

  • 40+ stanów USA

  • 27 krajów na 6 kontynentach

  • 1.500.000+ absolwentów DI na całym świecie


Program zorientowany jest na rozwój kreatywności oraz umiejętności takich jak:

  • Myślenie dywergencyjne, nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów;

  • Design Thinking /myślenie projektowe: research, planowanie strategiczne, kreacja, prototypowanie, wdrożenie, ewaluacja;

  • Zarządzanie projektem, czasem, zasobami;

  • Ekspresja twórcza (storytelling, aktorstwo, scenografia);

  • Współpraca i budowanie zaufania w grupie;

  • Diagnoza potrzeb i oczekiwań;

  • Prezentacja efektów pracy;

  • Spotkanie z Trenerami DI drużyn, które zdobyły złoto w Polsce i USA :-)


Myślenie projektowe, trening twórczości, kompetencje XXI wieku, samodzielność; to tylko kilka haseł, które są nieodłącznymi elementami Programu. Drużyny, o których przeczytacie poniżej, przez cały sezon pracują nad rozwiązaniem wybranego przez siebie, długofalowego, interdyscyplinarnego projektu (Wyzwanie Drużynowe: konstrukcyjne, społeczne, techniczne, artystyczne, naukowe lub zarezerwowane dla drużyn przedszkolnych Wyzwanie Wschodzących Gwiazd). Obok Wyzwania Drużynowego, ważnym filarem programu są Wyzwania Na Już, czyli krótkie zadania wymagające nienagannej współpracy i umiejętności pracy pod presją czasu. Wyzwania Na Już łączą w sobie motywy artystyczne z nauką, technologią, inżynierią i matematyką.

 

Trenerem programu DI może zostać każdy nauczyciel /edukator /rodzic chcący prowadzić drużynę. Tutaj, podobnie jak w byciu członkiem drużyny - liczą się przede wszystkim dobre chęci, gotowość do działania, chęć poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.

Trener to przewodnik, mentor, moderator. Jego głównym zadaniem jest towarzyszenie drużynie, moderowanie procesu projektowego, tworzenie okoliczności sprzyjających do bezpiecznej pracy w atmosferze szacunku, współpracy i radości z poszerzania kompetencji.

Osoby chcące zostać Trenerami i pracować metodyką Programu DI uczestniczą w dwudniowym Szkoleniu dla Nowych Trenerów, które odbywają się w wybranych miastach na początku każdego sezonu (roku szkolnego). Odpowiadając na chęć rozwoju Trenerów organizujemy również Szkolenia dla Trenerów Zaawansowanych (uczestniczących w ostatnich edycjach DI lub świeżo przeszkolonych), które każdorazowo są źródłem nowych inspiracji, okazją do poznania kolejnych narzędzi i wymiany dobrych praktyk z edukatorami z całej Polski.

Fundacja Rozwoju Kreatywności
ul. Brzozowa 9, 05-420 Józefów

NIP: 5322106439, KRS: 1053611


kontakt(a)dipolska.pl, 
+48 451 654 700

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • LinkedIn

Darowizny - konto bankowe:
Fundacji Rozwoju Kreatywności
37102011270000180204064895
(PKO BP) lub
BLIK na tel: 
+48 451 654 700

Darowizny na Fundację
podlegają odliczeniu od dochodu
do opodatkowania

(cele pożytku publicznego)

Współorganizatorem Programu DI w Polsce jest Creosphera sp. z o.o., Brzozowa 9, 05-420 Józefów, NIP: 5322109260
(przekazująca całość wypracowanych zysków na rzecz Fundacji)

Partnerem Ogólnopolskiej XVIII Olimpiady Kreatywności 2025 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie objęte zostało patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, UNESCO oraz Burmistrza Miasta Józefowa.

herb_podpis_po_prawej_stronie_herbu.png
Mazowsze logotyp_wersja_polska_format_png.png
Józefów - Herb.jpg

Współorganizatorem Programu DI w Sezonie 2023-24 było CRPK (Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych),
ze środków MKiDN (Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Stopka strony internetowej CRPK i MKiDN - 2023.12.08 - 17 MB.jpg
bottom of page