Fundacja Rozwoju Kreatywności (FRK) prowadzi działalność edukacyjną, której podstawą jest odkrywanie i wspieranie zdolności dzieci i młodzieży poprzez rozwój ich kreatywności, oraz podnoszenie kompetencji nauczycieli, wychowawców i rodziców w zakresie rozwijania kreatywności wychowanków. Fundacja jest partnerem organizacji Destination Imagination Inc. i jedynym organizatorem międzynarodowego programu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży - Destination Imagination (DI) w Polsce. Kontynuuje działania edukacyjne Fundacji Wspierania i Rozwoju Kreatywności oraz Fundacji Destination Imagination Polska, które od 19 lat posługiwały się sprawdzonym w ponad 30 krajach świata narzędziem edukacyjnym, jakim jest wspomniany program kreatywności DI.
FRK organizuje Ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności DI. W tym trzydniowym wydarzeniu biorą udział: dzieci, młodzież, trenerzy oraz przedstawiciele świata sztuki, nauki, technologii, innowacji, a także goście z różnych stron Polski i zagranicy. Fundacja Rozwoju Kreatywności działa na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, między innymi z obszarów wiejskich i małych miejscowości. Inicjuje i uczestniczy we wszelkich formach organizowania krajowej i międzynarodowej wymiany czy współpracy edukacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju kreatywności. Fundacja podejmuje również działania z zakresu prowadzenia szkoleń, w tym dla rad pedagogicznych wszystkich typów szkół, kursów, konferencji, seminariów i odczytów dotyczących wychowania oraz kształcenia dzieci i młodzieży. Dla potrzeb programu corocznie jest szkolonych kilkudziesięciu nowych trenerów kreatywności.
ZESPÓŁ
Jerzy Potocki
Prezes Fundacji Rozwoju Kreatywności
Dyrektor Projektu DI w Polsce
Agnieszka Potocka
Dyrektor Programu DI w Polsce
Dyrektor Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności
Wieloletnia Trenerka Drużyn DI, w tym medalistów
Ogólnopolskiej i Azjatyckiej Olimpiady DI
Joanna Gąsiorowska
Marketing & PR Manager
International Teams Coordinator
Wieloletnia Uczestniczka i Ekspertka Programu DI
Marta Łukaszewicz
Event Manager
Obozy i Wolontariusze DI
Nikita Piekutowski
Grafik
Wieloletni Uczestnik Programu DI
i Medalista Ogólnopolskich Olimpia Kreatywności
Zespół współpracujący:
Teresa Kosiarek
Ekspert Merytoryczny
Warsztaty kreatywności, szkolenia
Małgorzata Jastrzębska
Ekspert Merytoryczny
Konsultacje, szkolenia
Jakub Jastrzębski
Ekspert Merytoryczny
Tworzenie Wyzwań na Już, IT
Katarzyna Kuhnke
Ekspert Merytoryczny
Konsultacje i koordynacja pracy Ekspertów DI
Więcej o Programie "Destination Imagination", Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności oraz Światowych Finałach DI (Global Finals w USA):
-
15-minutowy filmik z finałowej 3-dniowej marcowej XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności 2024 w Warszawie (z wywiadami /wyjaśnieniem czym jest DI): youtu.be/tiuqMPH1MDA (krótka wersja 5-minutowa: youtu.be/Mq9xC9hE9wE);
-
Zdjęcia z Olimpiady 2024: dipolska.smugmug.com/2023-24/2024-Olimpiada-DI-Wybrane;
-
9-minutowy filmik z uczestnictwa 8 polskich Drużyn DI w światowych finałach "Global Finals 2024" w Kansas City (USA): youtu.be/BRID8Kg35i0;
-
45-minutowy wywiad "Jak rozwijać kreatywny umysł?": youtu.be/odYTW3t_AY8;
-
O Drużynach i Placówkach DI - oraz jak dołączyć do DI: kreatywnosc.pl/czym-jest-di;
-
Aktualności: facebook.com/DIPoland oraz instagram.com/di_poland (zapraszamy do zalajkowania /dodania do obserwowanych!);
-
Międzynarodowa strona Programu DI: destinationimagination.org/our-impact.
DESTINATION IMAGINATION (DI) jest jednym z największych na świecie interdyscyplinarnych programów edukacyjnych, dotyczących kreatywności - dla dzieci, młodzieży i studentów.
Nasza historia rozpoczęła się w 1999 w Stanach Zjednoczonych.
-
40+ stanów USA
-
27 krajów na 6 kontynentach
-
1.500.000+ absolwentów DI na całym świecie
Program zorientowany jest na rozwój kreatywności oraz umiejętności takich jak:
-
Myślenie dywergencyjne, nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów;
-
Design Thinking /myślenie projektowe: research, planowanie strategiczne, kreacja, prototypowanie, wdrożenie, ewaluacja;
-
Zarządzanie projektem, czasem, zasobami;
-
Ekspresja twórcza (storytelling, aktorstwo, scenografia);
-
Współpraca i budowanie zaufania w grupie;
-
Diagnoza potrzeb i oczekiwań;
-
Prezentacja efektów pracy;
-
Spotkanie z Trenerami DI drużyn, które zdobyły złoto w Polsce i USA :-)
DI skupia się na rozwijaniu umiejętności STREAM (Science, Technology, Research, Engineering, Arts, Mathematics; zawierają się w nich STEM-ART /STEAM) i "kompetencji przyszłości", takich jak: praca zespołowa, kreatywność i pomysłowość, innowacyjne i analityczne myślenie, elastyczność i zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, działania zgodne z talentami, zarządzanie projektami, umiejętność korzystania z technologii, krytyczne myślenie, wyszukiwanie informacji, wnioskowanie i rozwiązywanie problemów, tworzenie idei, aktywne uczenie się, umiejętności przywódcze i odporność na stres.
Myślenie projektowe, trening twórczości, kompetencje XXI wieku, samodzielność; to tylko kilka haseł, które są nieodłącznymi elementami Programu. Drużyny, o których przeczytacie poniżej, przez cały sezon pracują nad rozwiązaniem wybranego przez siebie, długofalowego, interdyscyplinarnego projektu (Wyzwanie Drużynowe: konstrukcyjne, społeczne, techniczne, artystyczne, naukowe lub zarezerwowane dla drużyn przedszkolnych Wyzwanie Wschodzących Gwiazd). Obok Wyzwania Drużynowego, ważnym filarem programu są Wyzwania Na Już, czyli krótkie zadania wymagające nienagannej współpracy i umiejętności pracy pod presją czasu. Wyzwania Na Już łączą w sobie motywy artystyczne z nauką, technologią, inżynierią i matematyką.
Trenerem programu DI może zostać każdy nauczyciel /edukator /rodzic chcący prowadzić drużynę. Tutaj, podobnie jak w byciu członkiem drużyny - liczą się przede wszystkim dobre chęci, gotowość do działania, chęć poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.
Trener to przewodnik, mentor, moderator. Jego głównym zadaniem jest towarzyszenie drużynie, moderowanie procesu projektowego, tworzenie okoliczności sprzyjających do bezpiecznej pracy w atmosferze szacunku, współpracy i radości z poszerzania kompetencji.
Osoby chcące zostać Trenerami i pracować metodyką Programu DI uczestniczą w dwudniowym Szkoleniu dla Nowych Trenerów, które odbywają się w wybranych miastach na początku każdego sezonu (roku szkolnego). Odpowiadając na chęć rozwoju Trenerów organizujemy również Szkolenia dla Trenerów Zaawansowanych (uczestniczących w ostatnich edycjach DI lub świeżo przeszkolonych), które każdorazowo są źródłem nowych inspiracji, okazją do poznania kolejnych narzędzi i wymiany dobrych praktyk z edukatorami z całej Polski.